Nezavírám oči, jsem to já

Cestujeme s dětmi…cestou necestou, polem nepolem

Někdy se to tak stává. Musíme vyrazit za svými povinnostmi a co čert nechce, často musíme absolvovat cestu i s dětmi. Když už se jakžtakž adaptujeme, začneme se pouštět do cest delších a posléze začneme jako účastníci rodinného zájezdu vyrážet na výlety.

Ty bych, v rámci následného plánování, rozdělila do 3 skupin podle věkového měřítka našich potomků. S každou následnou skupinou je CESTOVÁNÍ jiné. Ale náročnost vyjet je častokrát nad naše síly již po nastartování auta.

Cestujeme s nejmenšími

PŘED ODJEZDEM: U první skupiny potencionálních cestovatelů se zdá být situace před výjezdem jednoduchá. Děti jsou malé, skladné a nemůžou protestovat. Hůř už se jeví zabalení všech potřebných komponentů pro hladký průběh celé akce. Připravit několik druhů náhradního oblečení, krémy, lahvičky, pleny a další spoustu nezbytností bez kterých se neobejdeme. To vše zabere značnou míru času.

CESTA AUTEM: V tomto směru jsou pravděpodobné dvě možnosti. Když jsme klikaři, tak děťátko spí nebo si potichu brouká a nám to umožní jednoduchý průjezd po sítích českých tankodromů. Druhá možnost, kdy nám potomek svým vytrvalým křikem simuluje výkonný reproduktor, už nám na cestovní pohodě nepřidá.

PRŮBĚH AKCE: Tady už jsme zcela závislí na emočním stavu našeho drobečka. Jak je dítě vyspalé, najedené, naladěné na okolní ruchy a působení nerovností konkrétního terénu při jízdě s kočárkem. NÁROČNOST AKCE: Mírně obtížná.

Cestujeme s předškolákem

PŘED ODJEZDEM: U této skupiny můžeme pozorovat menší výhody související s věkem. Dítě zatím nemá tendenci protestovat, je tvárné s nehraným nadšením pro věc. Ani vypravit ho na cestu nebývá tolik náročné jako u první skupiny. Stačí několik drobností, které jsou pro něho nepostradatelné a může se vyrazit.

CESTA AUTEM: Je patrné že ta může být poněkud náročnější. Hlavně když je náš potomek v nejlepší formě a snaží se pomocí všetečných otázek pasovat na úroveň génia. Všechno ho zajímá. Nestačí mu jedna odpověď. Díky tomu se cesta do cíle může změnit v tématický průvodcovský okruh krajinou naší země.

PRŮBĚH AKCE: Vzhledem k funkčnímu období tohoto věku, kdy se dítě zajímá o vše od žvýkačky na botě až po kočku na stromě, je pravděpodobnost úspěchu výletu vysoká. Stačí myslet na 3 věci, které musíme mít vždy u sebe. Pohodlnou obuv, protože naháněním předškoláka strávíte většinu času. Dostatek finančních prostředků, jelikož jako stoupenec České obchodní inspekce budete vymetat každý obchod s jídlem. A v neposlední řadě prášek na bolest hlavy, to kdyby už toho na Vás bylo opravdu moc. NÁROČNOST AKCE: Obtížná.

Cestujeme s pubertálním školákem

PŘED ODJEZDEM: Když se kupodivu dopracujete do fáze, kdy nepodlehnete síle argumentů svého adolescenta proč nikam za žádnou cenu nejezdit, tak je důležité se obrnit dostatečnou trpělivostí. Tou v případě, kdy už po cestě budete pociťovat nutkavou potřebu Vašeho školáka vysadit na místě konkrétně neurčeném. Jinak odjezd probíhá relativně v klidu. V tichosti. Vy se těšíte, mladší člen rodinného klanu pociťuje blíže nespecifikovatelný stav beznaděje a nelibosti.

CESTA AUTEM: Probíhá jako kdyby na zadních sedačkách nikdo neseděl. Po bližším ohledání ale zjistíte, že ten puchýř se sluchátky a telefonem v ruce je přeci jen Vaše dítě a ne černý pasažér. Při pokusu o navázání hovoru jste odměněn pohrdavým pohledem bez jakékoliv naděje na vzájemnou spolupráci probíhajícího výletu.

PRŮBĚH AKCE: S hrůzou zjišťujete, že ta zmatená rozradostnělá bytost pobíhající kolem kulturního zážitku jste jen a pouze VY. Vaše milovaná maličkost se líně plouží z bodu A do bodu B, na tváři výraz plánované sebevraždy. Naděje, užít si všechno tak jako kdysi, pomalu ale jistě bere za své. Po posledním pokusu o navázaní spojení rodič a dítě na výletě se začnete smiřovat s pocitem, že ho nebudete nadále obtěžovat a k jeho viditelné radosti akci ukončíte. NÁROČNOST AKCE: Velmi obtížná.

Ať už vyrážíte za zážitkem s jakoukoliv věkovou skupinu, tak se pokuste myslet na to nejdůležitější. U té první buďte rádi, že nemůže nic namítat a účast je pro ní vlastně jen takovým pobytem na čerstvém vzduchu. Hlavně že jste všichni spolu ať už cestujete kamkoliv. To samé platí i u předškoláků, ale u nich máte jako přidanou hodnotu ještě vědomí, že se naučili a poznali něco nového. Což ve svém věku určitě ocení.

Poslední skupina společné mise za poznáním nejspíš nijak prožívat nebude. Ale to nevadí. Určitě přijde doba, kdy si vzpomenou. Byť letmo, byť stěží, ale vzpomenou. Protože na společný čas se nezapomíná a nikdo Vám ho nevezme. A proto Vám chci popřát šťastnou cestu. Ať už cestujete s dětmi komkoliv…

Cestou necestou, polem nepolem. Ale do zdárného cíle…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RSS
Follow by Email
Instagram