Nezavírám oči, jsem to já

Jaké pohledy na nás zkouší naše děti?

Naše děti mají zázračnou schopnost a tou je vyjádřit se bez jediného slova. Všimli jste si, že aniž by z jejich nevinného hrdla vyšla jakákoliv libá hláska, tak vám během vteřiny dokáží změnit barvu bělma ze sněhobílé na temně rudou?

Proto jsem se rozhodla o několik jejich pohledových specialit s chutí podělit. Dětské pohledy se mohou kus od kusu lišit, ale odhaduji, že jádrový základ bude u všech podobný.

Pohled zloděje recidivisty

Tento pohled můžete zaznamenat vždy, když se pokoušíte svému pokladu něco vysvětlit. Rázem se jeho výraz stane typickým pro pachatele trestného činu. Jeho oči začnou těkat po domácí cele předběžného zadržení v domnění, že rychle nalezne jakoukoliv příhodnou únikovou cestu do bezpečí. To pro něj samozřejmě skýtá pojem kdekoliv, kde vás nebude muset poslouchat.

Pohled duplicitního Einsteina

Každý rodič je skálopevně přesvědčený o tom, že jeho potomek je nejinteligentnější na světě. To je zcela v pořádku, i já když mám slabší chvilku, tak podobný pocit zaznamenávám. Ale přeci jen se najde někdo, kdo je o tom ještě přesvědčenější než my – naše dítě. Kdykoliv cokoliv budete chtít uvést na pravou míru, tak počítejte s tím, že tento pohled v různých podobách proběhne.

Pohled jednorázového anděla

Jeden z pohledů, kterým nám naše děťátko dává jasně najevo, že teď máme být v pozoru více než kdy jindy. Většinou ho doprovází i nebývalá ochota, kterou se snaží náš potomek zamezit hlubšímu dopadu reakce při odhalení původu problému. Je to jeden z mimořádných očních kontaktů, protože už zpravidla víme, že nám nic dobrého nepřinese. Minimálně po vypátrání jeho příčiny budeme muset něco uklidit, zaplatit, opravit nebo sáhodlouze vysvětlovat postižené protistraně.

Pohled s příměsí globálního oteplování

I tento pohled nejspíš většině nebude cizí. Je to jednoduché. Jedná se o pohled, který když na vás ratolest použije, tak vám začne být poněkud horko. Těm, kteří možná netuší o jakou dětskou oční senzaci se jedná, se pokusím onen pohled popsat. Stojíte s malým protivníkem proti sobě. Ring je volný, hra začíná. Vy jako autorita začnete s jemným slovním výpadem a soupeř zareaguje. Jeden pohled stačí. Takový, který když vidíte, tak vás začnou napadat taktiky na předčasné ukončení vzájemného zápasu. Pohled takový, který když vidíte v jeho očích, tak vás přepadnou myšlenky na znovuobnovení fyzických trestů.

Pohled ovíněného lenochoda

Asi každého z nás sem tam napadne nevinná myšlenka na hromadnou rodinnou akci. Dnes se nejedná o cestu kudy z nudy , ale o tradiční pohledové reakce našich dcer a synů. Ti většinou považují za rodinný výlet už cestu do obchodu, a proto také dokáží patřičně reagovat. Ať budete chtít vyrazit kamkoliv, kde bude onen mladší člen rodiny nepostradatelný, tak počítejte s tím, že občas jen pouhý pohled stačí. Stačí bohatě k tomu, že vám bude simulován jeden z dokumentárních pořadů na National Geographic. I tam můžete vidět líně se povalujícího a neustále přežvykujícího tvora, kterého obtěžuje momentálně i to, že dýchá.

Pohled módního guru

Máte také někdy tendenci pouštět se do toho, že si dovolíte určovat dítěti co bude nosit? Já ano. Nevím, jak vysoko se pohybujete v hranici úspěšnosti, ale já od určitého věku holek pouze stagnuji. Pokaždé, když se pokusím vyjádřit svůj názor na některou módní variaci, tak je mi odměnou pouze pohled, který mi jasně a zřetelně ukáže, že tento obor opravdu není moje parketa. Je to tak. Naše děti se evidentně pohybují v módním odvětví na špici, a to nám nikdy neopomenou svým pohledem ukázat. My jsme totiž přesně na opačném konci měřítka jejich módní policie.

Pohled vypuštěné gumy

Tak tento pohled si užívám. Na rozdíl od předchozích, je tento oční výraz malým zadostiučiněním. Většinou nastává v době, kdy zaznamenáváte své malé vítězství. Podaří se vám docílit něčeho, co dítě považuje za bezvýznamné nic, které ale musí udělat. Jen dávejte pozor, aby se jeho pohled nezměnil na ten s příměsí globálního oteplování.

Pohled GOOGLE vyhledávače

Je jiný, ale přesto nemůže v tomto výčtu chybět. Jiny díky tomu, že není směřován přímo na vás, ale dokáže vám zvýšit krevní tlak na hranici úměrnosti. Jedná se o časově nekončící pohled do mobilního telefonu. Takový, kdy dítě nejí, nespí, neslyší, nevnímá nic kolem svého aktuálního mikroprostoru.

Každý jeden pohled, kterým nás naše dítko obdaří je jedinečný. Díky této neverbální komunikaci nás děti dokáží rozesmát, rozčílit, polekat a dokonce i zesměšnit. Žádný z nich nemusí být ve finále myšlen zle, jen jim poskytuje jakýsi krycí štít na to, že si můžou v duchu myslet cokoliv, co je z hlediska dvojice rodič a dítě nevhodné vyslovit. A dost pochybuji, že by kdokoliv z nás chtěl vědět co si dítě v duchu myslí.

Tak jim to promiňme. Oni z toho časem vyrostou a role se obrátí. To už je taková životní cesta každého z nás. Jednou si dole a jednou zase nahoře. Myslete na to, až se na vás zase jednou zadívají. I když našim drahouškům mnohdy stačí jen jeden takový pohled, co říkáte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RSS
Follow by Email
Instagram