Nezavírám oči, jsem to já

Jaké vlastnosti mají naše děti?

To, že děti pro nás znamenají vše, o tom se opravdu psát nechystám. Myslím, že to je nám nadevše jasné. Chci se podělit o pár vlastností, které mají moje děti a jsem sama zvědavá, jestli podobu najdete i u vašich ratolestí.

Děti jsou radost

Každopádně jsou radost. Ale jak každý víme, každá radost někde začíná a hlavně, někde končí. Jsou PROTŘELÉ. Dokážou s takovou jistotou tvrdit, že něco nezničily, až ve vás nakonec vzbudí dojem, že jste to vlastně zničily vy a je neprávem obviňujete. Je až s podivem, jak do posledního dechu budou pořád tvrdit své, dokud budou mít dojem, že jim to bude ku prospěchu.

Dokáží být UVĚDOMĚLÉ. Ale z mého vlastního pozorování, tak jen a pouze tehdy, když od nás chtějí mít klid. To si dokáží uvědomit všechno, jen aby už mohly řešit úplně něco jiného. Naše výchovné poznámky berou jen jako nutné zlo a stylem jedním uchem dovnitř a druhým ven nás mají na háku.

Děti budí důvěru

BUDÍ DŮVĚRU. Nepřipadáte si někdy jako věčně stěžující si rodiče? Obvyklá situace po návštěvě nebo pobytu u příbuzných. ,,Ty máš tak hodné děti, my o nich celou dobu ani nevěděli. Nevím, na co si pořád stěžuješ!“ Hodné? Možná. Ale většinou doma jsou hodné pouze v době hlubokého spánku.

Jsou rození VYPRAVĚČI. Jejich dokonale obšírné povídání o naprosto jednoduché věci je epizodou samo o sobě. No řekněte, uměli byste vymyslet takový příběh jen o tom, proč jste dostali ve škole pětku. Od dětí z toho máte rázem pohádku na dlouhé zimní večery.

Umí vyjednávat

Umí být VYJEDNÁVAČI. Ne že umí, jsou. Pokaždé najdou minimálně deset důvodů, proč oni nesmí na jakékoliv akci chybět. A pokud vy s tím nesouhlasíte, najdou pro jistotu ještě pár dalších argumentů. Dokud vás buď nezlomí, a nebo neuspí.

Naši MYSLITELÉ. Taky si říkáte, že kolikrát už váš drahoušek nemůže vymyslet větší hloupost? Může. V této vlastnosti jsou přeborníci. Když my na pokraji sil doufáme, že už se nic v jejich hlavičce neurodí, tak nás dříve nebo později vyvedou z omylu. Nikdy není žádná hloupost tak velká, aby nevymyslely ještě větší.

URPUTNÍCI. Všimněte si, že když něco chtějí, tak okolní svět neexistuje. Dokážou do nás hučet neuvěřitelně dlouho. A je to na odolnosti každého z nás, jak dlouho vydrží. Ty nejodolnější stejně ve finále zjistí, že dohadovat se nemá smysl a raději se vzdají.

Děti jsou naše radost

Děti jsou RADOST. Jsou mistry svého oboru. Vždyť kdo v nás dokáže vyvolat takové množství emocí během okamžiku tak, jak to dokážou jen oni? Kolik z nás, když byl dítě, chtěl být dospělým? Kolik z nás, by teď bylo raději zase dítětem?

Vlastností mají mnoho. Každé je jiné, ale jedno mají všechny děti společné.

Jsou pro nás VŠE…NADEVŠE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RSS
Follow by Email
Instagram